Ecet-lexikon – Érthetően az összetevőkről és hatásokról

🔹 Polifenolok

Természetes növényi eredetű vegyületek, melyek antioxidáns hatással bírnak. Védik a sejteket a káros szabadgyököktől, csökkenthetik a gyulladást, és hozzájárulhatnak a szív- és érrendszeri egészséghez.

🔹 Prebiotikus hatás

A prebiotikumok olyan tápanyagok, például rostok, amelyek nem emésztődnek meg, de a hasznos bélbaktériumokat táplálják. A borecet enyhén prebiotikus hatású lehet, elősegítve a bélflóra egyensúlyát.

🔹 Probiotikum

Élő mikroorganizmusok, amelyek pozitív hatással lehetnek az emésztőrendszerre. A szűretlen, élő borecetek tartalmazhatnak természetes probiotikumokat.

🔹 Anyagcsere (Metabolizmus)

A szervezetünk energiatermelő és -felhasználó folyamata. Ide tartozik a tápanyagok lebontása, az energia előállítása és a sejtek regenerációja. A borecet támogathatja az anyagcsere-folyamatokat, segítve az energiaszintet és a testsúly-kontrollt.

🔹 Oxidatív stressz

Az a jelenség, amikor túl sok szabadgyök halmozódik fel a szervezetben, és kevés az antioxidáns azok semlegesítésére. Ez sejtkárosodáshoz és betegségekhez vezethet. A borecet antioxidánsai segíthetnek a védekezésben.

🔹 Ecetsav

A borecet fő hatóanyaga, amely segíti az emésztést, szabályozhatja a vércukorszintet, és antimikrobiális hatású lehet. Fontos szerepe van a borecet ízében és élettani hatásaiban.

🔹 Fermentált

A fermentálás – más néven erjesztés – egy természetes folyamat, amelynek során mikroorganizmusok (pl. élesztők, baktériumok) lebontják a cukrokat és más tápanyagokat. Ennek eredményeként jönnek létre olyan értékes anyagok, mint az ecetsav, enzimek, vitaminok vagy probiotikumok.

Miért jó ez nekünk?
A fermentált termékek – mint a borecet – gazdagok bioaktív vegyületekben, természetes módon támogatják az emésztést és a bélflóra egyensúlyát, sőt, gyakran jobban felszívódó tápanyagokat tartalmaznak, mint nyers alapanyagaik.

Tudtad?
A borecet természetes erjesztés eredménye: előbb bor készül a gyümölcsből, majd azt fermentálják tovább ecetté.

🔹 Sav-bázis egyensúly

A test optimális működéséhez szükség van a savas és lúgos hatások egyensúlyára. Bár a borecet savas ízű, a szervezetben lúgosító hatású lehet.

🔹 Mikrobiom / Mikrobióta

A testünkben élő mikroorganizmusok összessége – főleg a bélrendszerben. Ezek segítik az emésztést, támogatják az immunrendszert és akár a hangulatunkra is hatással lehetnek. A borecet elősegítheti ennek az egyensúlyát.

🔹 Sejtszintű energiaellátás

A sejtek azon képessége, hogy energiát vegyenek fel és használjanak fel. A borecet – enzimekkel és ásványi anyagokkal – támogathatja a sejtek optimális működését.

🔹 Enzim

Olyan fehérjék, amelyek segítenek a biológiai folyamatok (pl. emésztés) lebonyolításában. A fermentált borecet tartalmazhat természetes enzimeket, amelyek támogatják a szervezet működését.

🔹 Antioxidáns

Olyan anyag, amely semlegesíti a szabadgyököket, így védve a sejteket. A borecet természetes antioxidánsokat – például polifenolokat – tartalmaz, melyek segíthetnek a szervezet védelmében.

🔹 pH-érték

A pH az adott oldat savasságát vagy lúgosságát mutatja 0–14-es skálán. A borecet enyhén savas, de a szervezetben lúgosító hatású lehet, így támogatva a sav-bázis egyensúlyt.